ŁÓDKĄ PO SKARB – wakacyjna gra miejska
FACEBOOK |

kontaktOśrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, Łódź
tel. 42 632 3118
www.zrodla.org

sponsorzy

Projekt „Aby dojść do źródeł, trzeba płynąć pod prąd” o wartości całkowitej 433.900 zł dofinansowany jest w kwocie 378.880 zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego część pod nazwą „Łodzią po skarb – gra miejska i warsztaty dla uczniów dotyczące ochrony wód” o wartości ogólnej 43.458 zł jest dofinansowana w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 25.050 zł (słownie: dwudziestu pięciu tysięcy pięćdziesięciu złotych).

Zgodnie z wymogiem WFOŚiGW musimy też podać w tym miejscu link do strony www.zainwestujwekologię.plpatroni1,5% podatku na zieloną edukacjęŁÓDKĄ PO SKARB – wakacyjna gra miejska

Zadania dodatkowe (punkty podwójne)

Zadanie 1)
(Weź ze sobą aparat lub zeszyt do rysowania).
Pojedź aleją Politechniki do ulicy Obywatelskiej (w okolice ulicy Pięknej 1). Uważnie rozglądaj się po terenie i szukaj charakterystycznego kanału. Możesz prosić mieszkańców o pomoc albo kierować się szumem wody. Zrób zdjęcie wylotu kanału lub dokładnie go narysuj. Zastanów się, jakie rzadkie działanie możesz tu zaobserwować? Co (i dlaczego) tędy płynie?

Ze zdjęciem lub rysunkiem pojedź na ul. Traugutta 25, wieżowiec Textilimpexu, XV piętro – Punkt Informacyjny Nowego Centrum Łodzi (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-18.00, w soboty między 12.00-14.00) – tam otrzymasz dodatkowe pytanie i pieczątkę. Czeka na Ciebie tutaj również dodatkowa atrakcja!

Zadanie 2)
(Weź ze sobą notes – będziemy rysować).
Czas na kolejne poszukiwania! Tym razem chodzi o znalezienie tzw. osadnika w Parku Julianowskim (Parku im. Adama Mickiewicza), położonym między ul. Zgierską a Folwarczną. Osadnik to zbiornik zatrzymujący zanieczyszczenia z wód opadowych (wylotów kanalizacji deszczowej). Pełni rolę biofiltra naturalnie oczyszczając rzekę z metali ciężkich, fosforu i azotu oraz zanieczyszczeń organicznych, które spływają z wodą deszczową, np. z łódzkich wyasfaltowanych ulic. Szukaj osadnika idąc wzdłuż stawów – tak jakbyś szedł/szła w górę rzeki Sokołówki, która płynie przez park. Osadnik o tej porze roku jest dobrze ukryty wśród roślinności. Kiedy go znajdziesz, uważnie obejrzyj zbiornik i przeczytaj tablicę informacyjną „System biofiltracyjny rzeki Sokołówki”. Zastanów się:
a) jak zbudowany jest osadnik – rozrysuj/ naszkicuj to w notesie!
b) dlaczego takie ważne jest zatrzymywanie związków azotu i fosforu w osadniku i czy ma to coś wspólnego z roślinami w nim rosnącymi??

Z rysunkiem zapraszamy do Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” (ul. Zielona 27, dzwonić domofonem) w każdy wtorek oraz czwartek w godz. 15.00–18.00.

Zadanie 3)
To punkt, w którym szczególnie liczy się orientacja w terenie! Załóż wygodne buty, weź notes i długopis, przyda się też aparat (o ile robi zdjęcia w wysokiej rozdzielczości!) i mapa Łodzi. Szukasz punktu w Łagiewnikach zaznaczonego na mapie poniżej! To bardzo charakterystyczna tablica w kształcie kropli. Aby zdobyć punkt, będą Ci potrzebne wszystkie informacje z tablicy – fotografuj, zapisuj, zapamiętaj – musisz je koniecznie mieć!Odnalazłeś punkt i masz już wszystkie informacje z tablicy? Używając ich odpowiedz na następujące pytania:

  1. Wymień roślinę wodną, której nazwa może wskazywać kierunek.
  2. Wymień co najmniej 3 organizmy wodne, które w nazwie zawierają kolory.
  3. Wskaż co najmniej 3 organizmy, których nazwa sugeruje wodne środowisko życia.
  4. Jaka larwa nawiązuje do tytułu ballady Adama Mickiewicza?
  5. Wywłoka (potocznie) to niezbyt sympatyczna kobieta. Ale jest to też nazwa określająca .....................
Gotowe? Jedź z odpowiedziami po pieczątkę i literę do:

Ośrodka Edukacji Ekologicznej (ul. Wycieczkowa 107, Łagiewniki), czynnego od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–13.00

lub

do Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 (ul. Zawiszy Czarnego 39), od poniedziałku do piątku.
od 1 lipca do 7 sierpnia w godz. 10.00–17.00,
od 11 lipca do 22 sierpnia w godz. 10.00–16.00,
od 25 do 29 sierpnia 10.00–20.00.


Jak grać?

Punkty w grze

Wydarzenia towarzyszące

Zakończenie gry

"wodna książeczka"

Regulamin gry

Galeria

Kontakt