zaWODY warszawskie – wakacyjna gra miejska

zaWODY warszawskie

Wydarzenia towarzyszące

Spacery:

1. Spacer wzdłuż praskiego brzegu Wisły z Przemkiem Paskiem

1 lipca, godz. 18:00
    Spotykamy się na parkingu przy wejściu do ZOO od strony Mostu Gdańskiego przy Wybrzeżu Helskim.

Wycieczkę poprowadzi Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła. Spacerując malowniczym brzegiem Wisły, będziemy podziwiać panoramę Warszawy od strony Pragi oraz bujną nadwiślańską przyrodę. Spacer zakończymy na plaży przy Moście Łazienkowskim, gdzie rozpalimy ognisko. Będzie można tam odpocząć w dobrym towarzystwie oraz upiec coś smacznego. Warto zabrać wygodne buty, coś odstraszającego komary i przysmaki na ognisko.

2. Ornitologiczny spacer nad Wisłą

11 sierpnia, godz. 9:30, Most Poniatowskiego po praskiej stronie, przy ścieżce gruntowej

Wycieczkę ornitologiczną wzdłuż Wisły w stronę Mostu Łazienkowskiego poprowadzi przewodnik ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP). Przyjrzymy się bliżej awifaunie lasów łęgowych i poznamy wiele ciekawostek na temat nadwiślańskiej przyrody. Warto zabrać wygodne buty i lornetki.

Warsztaty:

1. Warsztaty na Komisariacie Rzecznym Policji
    Komisariat Rzeczny Policji, ul. Wybrzeże Szczecińskie 6
    18 lipca, godz. 10:00-11:30
    Warsztaty dla 30 dzieci (6-12 lat), obowiązują zapisy: warszawa@woda.edu.pl

Dzieci w atmosferze zabawy zdobędą wiedzę m.in. na temat bezpiecznego spędzania czasu nad wodą: zapoznają się ze znakami występującymi nad wodą, pracą ratowników; dowiedzą się, jak prawidłowo wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo wraz z opiekunami zostaną oprowadzone po komisariacie rzecznym, który położony jest na terenie Portu Praskiego. Dowiedzą się o pracy i jednostkach pływających używanych przez policję rzeczną. Nauczą się odczytywać stan wody z wodowskazu oraz zobaczą znaki wysokiej wody zaznaczone na budynkach komisariatu. Zobaczą także skarby z obrabowanych w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku rezydencji królewskich i pałaców, wydobyte z Wisły.

2. Warsztaty szkutnicze z Domem Wisły
    23 lipca, godz. 18:00-20:00, plaża przy Moście Poniatowskiego
    Warsztat dla 30 dzieci, obowiązują zapisy: warszawa@woda.edu.pl

Miniwarsztaty szkutnicze odbędą się na wyspie „Poniatówka”, na którą przepłyniemy drewnianą łodzią typu BAT. Na wyspie dowiemy się o tajemnicach tradycyjnych łodzi, skąd się wzięły, ile ich było, do czego służyły, czemu zniknęły z Wisły i dlaczego dziś powracają. Poznamy zanikły już zawód warszawskiego piaskarza i sprawdzimy, jak ciężka to była praca. Uczestnicy zrobią też dla siebie drewniane knagi, które służą w łodzi do przywiązywania lin, aby łódka nie odpływała od brzegu. Warto zabrać ze sobą jakieś przysmaki, które przyrządzimy na ognisku.

3. Warsztaty budowy wiklinowych wierzbowych kopuł
    3 sierpnia*, godz. 11:00-14:00, plaża na Saskiej Kępie, wstęp otwarty

Brzegi Wisły są naturalnym miejscem występowania wierzby, co też możemy zaobserwować w Warszawie. Na warsztatach z Jackiem Gądkiem poszukamy odpowiedniego drzewa, przy którym powstanie jedna z 2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość. Uczestnicy będą mogli wpleść w nią wiklinowe witki, zbudować sobie miniaturową kopułę i dowiedzieć się, jak samemu zrobić taką żywą konstrukcję. Zapraszamy wszystkich i zachęcamy do zabrania ze sobą kocyka oraz piknikowego prowiantu, by w sielskiej atmosferze spędzić razem trochę czasu.

4. * Jeśli tego dnia będzie intensywnie padać, termin lub miejsce warsztatów mogą zostać zmienione. Informacje o ewentualnej zmianie będą podane na stronie www.woda.edu.pl i na profilu gry na Facebooku.

5. Warsztaty hydrologiczne
    6 sierpnia, godz. 18:00 – 20:00, spotykamy się na tyłach Służewskiego Domu Kultury, skąd przejdziemy nad Potok Służewiecki.

Wstęp otwarty dla wszystkich.

Dowiemy się więcej o Potoku Służewieckim i pracy hydrologów. Dokonamy różnych pomiarów wody. Za pomocą młynka hydrometrycznego zbadamy jego przepływ i wykonamy przekrój poprzeczny koryta. Przeprowadzimy pomiary jakości wody (m.in. twardości, temperatury, pH oraz zawartości azotanów w wodzie) i dowiemy się co one oznaczają.
    Warsztaty poprowadzą hydrolodzy: dr Aneta Afelt z UW oraz Adam Pol z IMGW.

Jak grać?

Miejscówki